fbpx

Otázky a odpovědi online konference Angis

Paní doktorko Černohorská, děkuji moc za vynikající přednášku, dozvěděla jsem se mnoho zajímavých a hlavně praktických informací. Mluvila jste o Detralexu, jaký je Váš názor na použití nemikronizovaných náhražek flavonoidů u žilní insuficience, které jsou levnější a mohou být právě z ekonomických důvodů někdy upřednostňovány.

Vážená paní magistro, jsem ráda, že jste v mé přednášce našla praktické informace. Co se týče odpovědi na Vaši otázku – vzhledem k tomu, co všechno o CVD už dnes víme, a po nastudování opravdu velkého množství informací o celkové léčbě, flavonoidech, patofyziologii CVD, výrobě a složení MPFF a dalších venoaktivních látek a léků já osobně nikdy pacientům doplňky stravy nedoporučuji. A to zejména z toho důvodu, že vůbec nemají doloženou účinnost, není kontrolováno jejich složení, nepodléhají přísným kontrolám SÚKLu a tedy jejich účinek je velmi pochybný a nejistý. Navíc, pokud nedojde k mikronizaci, je jejich vstřebatelnost velmi nejistá až minimální. Moje zkušenost je, že pokud si pacient takový doplněk stravy pořídil, tak se po jednom balení vždy vrátil k originálnímu léku – Detralexu, protože po doplňku stravy se cítil hůře, nebo nepozoroval stejný účinek, jaký měl Detralex. Jsem zastáncem radši dražší, ale kvalitní a prověřené a zejména komplexní a kombinované léčby. Přeji Vám příjemný a klidný celý nový rok.

MUDr. Júlia Černohorská, Ph.D.

 


 

Jaké máte zkušenosti s koloidním stříbrem ?

Dobrý den, paní magistro, v hojení ran nemám zkušenosti s lokálním použitím koloidního stříbra. Ale obecně stříbrné materiály v léčbě ran používám moc ráda. Pokud se mě pacient zeptá, jestli může užívat koloidní stříbro vnitřně při dodržení všech doporučení, tak proti tomu nic nemám a myslím, že to v mnoha případech může být užitečné. Přeji Vám vše dobré v novém roku.

MUDr. Júlia Černohorská, Ph.D.

 


 

Jak se dávkuje Oscilococcinum a jsou nějaké vážné kontraindikace ?
Byl zkoušen i u pacientů s CHOPN ?

Homeopatický léčivý přípravek OSCILLOCOCCINUM je klinicky dlouhodobě doporučován na optimalizaci protivirové složky imunity. S velmi dobrým efektem ho doporučuji pacientům trpícím častými virózami (v zimním období běžné chřipkové stavy, v létě funguje skvěle na virové průjmy), pacientům s opakovaným výsevem herpes labialis, běžně ho doporučuji i preventivně jednou týdně u polymorbidních pacientů, protože nedochází k lékové interakci s nasazenou chronickou medikací. U začínající virózy pak tři dávky denně tři dny za sebou…urychlí reakci imunitního systému na agens.

MUDr. Ilona Ludvíková
předsedkyně Homeopatické lékařské asociace

 

Je lék Natrum sulfuricum vhodný i při počínajících diskrétních lymfedémech po gynekolog. operaci pro gyn.melignitu /rozsáhlá pánevní a aortokavální lymfaenektomie ?

Natrum sulfuricum je možné nasadit i po gynekologické operaci-můžete zvolit ředění 5Ch 2× denně 5 granulí, poté 9CH 1× denně 5 granulí. Nebo se dá v lékárně na volný prodej zakoupit NATRIUM SULFURICUM DHU Schussler sůl, což je homeopatické ředění D6…tam se berou 2 tablety 2× denně rozpustit pod jazykem. Všechny přípravky jsou v lékárenském volném prodeji. Dobrou zkušenost mám i s preparátem LYMFOMYOSOT kapky.

MUDr. Ilona Ludvíková
předsedkyně Homeopatické lékařské asociace

 


 

Ráda bych se zeptala na dávkování paracetamolu (případně kombinaci paracetamolu/tramadolu) při antikoagulační terapii, často se jedná o pacienty (nad 70 let po výměnách kloubů nebo po úrazech). V literatuře jsem našla, že se při antikoag. terapii nemá překračovat dávka paracetamolu 2 g/den. Děkuji moc za odpověď.

Paní magistro, dobrý den, děkuji za podnětnou otázku, co se týče dávkování paracetamolu , opravdu by denní dávka měla být do 4 g/ 24 hodin, to je obecné doporučení, které je dodržováno u všech „zdravých“ pacientů. Při terapii perorálními antikoagulancii a při současném dlouhodobém podávání vyšších dávek paracetamolu( než 1-2 g/ 24 hod), zvláště v kombinaci s dextropropoxyfenem či kodeinem, je nutná kontrola protrombinového času. V běžné klinické praxi se tato doporučení příliš nedodržují, nicméně doporučovaná dávka paracetamolu při užívání Warfarinu je 1 g.

Doc. MUDr. Jitka Fricová Ph.D
vedoucí lékař
Centrum pro léčbu bolesti

 


 

Mnohočetný myelom (pacient léčba 7let – aktuální stav – stabilní) Revlimid 5 mg denně, Eporatio Ratio 30000 inj 1× týdně,avšak velké bolesti a postupně snižující mobilita, současná léčba – kombinace Durogesic 50 mcg, Zaldiar a Novalgin nebo byste doporučila něco jiného – jiný typ opiodu a analgetik, dále medikace na psychiku (Citalopram – 1× denně a kombinací Prothiaden 25 mg – 1-1-1).

Pane magistře, děkuji za dotaz, bolesti u mnohočetného myelomu jsou opravdu obvykle velmi silné, léčba kterou popisujete je dobře zvolena. Dalším krokem by nejspíš bylo navýšení transdermálního fentanylu vždy o 25 ucg/ hod á 72 hodin, vysadila bych Novalgin a přidala bych některý z transmukózních fentanylů (Lunaldin 100 ug nebo Instanyl 50 ug/ hod.), který je možno použít navíc cca 4× denně na průlomovou bolest, která je velmi častá u MM. Citalopram a Prothiaden je v pořádku, pokud by byl pacient příliš sedován, Prothiaden by měl být vysazen.

Doc. MUDr. Jitka Fricová Ph.D
vedoucí lékař
Centrum pro léčbu bolest

 


 

Esoxx – vliv na kašel při GERD ?

Konkrétní informace o vlivu Essoxu na kašel ze studií známy nejsou, nicméně lék ovlivňuje řadu typických projevů refluxu, lze tedy očekávat vliv i na projevy atypické. Jednoznačně lze doporučit terapeutický test a dle výsledku řídit další terapii.

MUDr. Martin Bortlík, Ph.D.